ŠTVERÁČEK + ORAVEC Q

Ondřej Štveráček • tenor saxofon
Lukáš Oravec • trubka
Luboš Šrámek • piano
Marián Ševčík • bicí
Tomáš 'Kaštan' Baroš • kontrabas
František Krtička • vibrafon, j.h.

9. duben 2014 • 20.00 h
Autoklub ČR, Opletalova 29, 110 00 Praha 1, Nové město

Přes svůj mladý věk má, teprve pětadvacetiletý, slovenský hráč na trubku a křídlovku Lukáš Oravec úctyhodné vzdělání i zkušenosti s řadou špičkových osobností domácího i evropského jazzu. Po absolutoriu konzervatoře v rodné Žilině studoval souběžně klasickou i jazzovou interpretaci na Královské hudební akademii v dánském Aarhusu, Janáčkově akademii múzických umění v Brně, má za sebou stáž na prestižní Akademii muzycznej Karola Szymanowskiego v Katovicích a nově byl přijat na jazzovou katedru City of Vienna University. Jako hráč působí od roku 2012 včele vlastního kvarteta variabilního obsazení a souběžně je členem Big Bandu Gustava Broma, stejně jako další z protagonistů dnešního večera, šestatřicetiletý český tenorsaxofonista Ondřej Štveráček.

Hra obou hudebníků je zakotvena v současném mainstreamu, který se odvíjí od klasiků hardbopové generace. Ve Štveráčkově případě byl určujícím podnětem odkaz Johna Coltrana, jehož hudbu do sebe nasával od středoškolských studií. Obdobně učaroval Oravcovi tragicky zesnulý trubkový virtuos Clifford Brown a hráči, kteří se po umělcově předčasné smrti vydali v jeho stopách: Freddie Hubbard, Woody Shaw nebo Tom Harrell.

Partnery obou stěžejních sólistů na dechové nástroje budou četnými mezinárodními zkušenostmi neméně ostřílení hráči formátu pianisty Luboše Šrámka, kontrabasisty Tomáše „Kaštana“ Baroše a bubeníka Mariána Ševčíka (poslední dva se Štveráčkem nahráli jeho nejnovější výtečné CD The Form s americko-britskými hosty Brianem Charettem a Osianem Robertsem). Nádavkem v průběhu večera obohatí tuto sestavu ještě, na pražské scéně dosud méně známý, vibrafonista ze severočeské jazzové líhně Litvínova František Krtička. Po ukončení Pražské konzervatoře působí na této škole nadále jako pedagog, zároveň se ve svém rodném regionu věnuje vyučování a práci s jazzovými orchestry. Před dvěma lety na sebe ovšem František Krtička upozornil také netuctovým albem Abstract Life u společnosti Amplión, které natočil s dalšími dvěma hudebními obojživelníky, orientovanými současně na klasiku i jazz, Tomášem Vybíralem a Ondřejem Štajnochrem. Kromě vlastního autorského vkladu se na tomto CD podílel s oběma kolegy na netradiční úpravě Smetanovy Vltavy ze známého cyklu skladatelových symfonických básní.

V současnosti šestatřicetiletý Ondřej Štveráček, stejně jako jeho vrstevník Luboš Šrámek, vstupovali do profesionálního hudebního života už ve zcela odlišných podmínkách politického a společenského klimatu polistopadových změn než jejich předchůdci . Radikálního uvolnění poměrů využili k navázání a průběžnému pěstování kontaktů se svými četnými zahraničními kolegy, v hostování v řadě mezinárodních projektů a v neposlední řadě v utvrzení plodné česko-slovenské jazzové symbiózy, která byla pro náš jazz vždycky typická. Právem nabyté sebevědomí těchto hudebníků se také projevilo v příslovečné „energii a vitalitě jejich hudby“, jak svého času Lubomír Dorůžka výstižně charakterizoval Štveráčkův impozantní autorský projekt What´s Outside, kterým současně debutoval v úloze leadera vlastní skupiny, po zásluze nominovaný na prestižní cenu Jazzového Anděla.

Antonín Matzner
Pořádá: CzechJazzArt
Partneři: Partneri: Impromat a Ricoh
Místo konání: AghaRTA Jazz Centrum