Laco Déczi Quartet a Chris DePino
Foto: Jiří Pancíř

DEBORAH DAVIS - USA

DEBORAH DAVIS • zpěv
Tomas Jochmann • piano
Tomáš 'Kaštan' Baroš • kontrabas
Majo Ševčík • bicí
Jan Fečo • altsaxofon, j.h.

4. prosinec 2013 • 20.00 h
Autoklub ČR, Opletalova 29, 110 00 Praha 1, Nové město

Prosincová Jazzová KLAUSura představí jako sólistku dnešního večera paní Deborah Davisovou, výraznou americkou zpěvačku a typickou reprezentantku zámořského černošského jazzu. Doprovodí ji orchestr složený z mladých a úspěšných muzikantů české a slovenské jazzové scény a vytvořený speciálně pro tuto příležitost.

V roce 1986 se tato rodačka z Dallasu (nar. 1957) jako začínající umělkyně přestěhovala do New Yorku, kde se okamžitě uplatnila jako originální interpretka nejdříve v předních jazzových klubech a později také na velkých pódiích. Jakoby ve šlépějích svých nejslavnějších jazzových kolegyň, černošských zpěvaček Elly Fitzgeraldové a Sarah Vaughanové, byla i Deborah Davisová přizvána ke spolupráci s legendárními jazzmany: bubeníkem Artem Blakeym, vibrafonistou Lionelem Hamptonem nebo trumpetistou Freddiem Hubbardem. Ve svých vlastních formacích pak představila novou generaci jazzových tvůrců, své umělecké kolegy pianisty Bennyho Greena, Cyruse Chestnuta a Jamese Williamse nebo trombonistu Delfeayoa Marsalise, jednoho z členů této slavné a početné hudebnické rodiny. V roce 2004 vybralo americké ministerstvo zahraničí a Kennedyho centrum ve Washingtonu právě Deboru Davisovou a její tehdejší kapelu, aby podobně jako kdysi Dizzy Gillespie reprezentovala USA v dnes již tradiční roli amerického jazzového ambasadora na sérii koncertů v zahraničí. O jejích kvalitách svědčí i fakt, že se stala součástí show takových hvězd, jakými jsou Eric Clapton, Jamie Cullum či Carlos Santana.

Deborah Davisová procestovala s jazzem celou Evropu, Ameriku i další kontinenty. Svou hudbu vnímá jako univerzální jazyk, a proto přistupuje ke spolupráci s novými muzikanty na různých místech s nadšeným očekáváním. Podobně i dnes své první účinkování s novou pražskou „klausurní“ kapelou vnímá jako pokus o vzájemné prolnutí a vytvoření hlubokého posluchačského zážitku.

Hudba této zpěvačky vychází ze srdce. Podle jejího vlastního vyznání se jí daří skrze melodie a texty předávat lidem nepředstírané emoce a zároveň ji její publikem inspiruje k další umělecké produkci. Sama říká: „...nezpívám písně, které se mě netýkají, ale ty, které vypovídají o tom, jak se cítím nebo kdo jsem. Musím být schopná se s písní ztotožnit. Zpívám svůj příběh a je jedno, jestli je to pro posluchače v Evropě, Asii či ve Spojených státech, protože všude žijí lidé se svými životními úděly, a pokud má hudba napomůže alespoň na chvíli zapomenout na jejich těžkosti v reálném životě, pak jsem šťastná i já.“

Deborah Davisová pod svým jménem nahrála a vydala tři alba („No Ways Tired“, „Only Part of Me“ a „Compilation“) vlastních interpretací klasických jazzových skladeb, jako je Secret Love a The Very Thought of You.

Dnes ji bude na jevišti doprovázet orchestr složený z mladých domácích hudebníků, kteří se již prosadili i na evropské úrovni.

Slovenský pianista Tomáš Jochmann studoval na pražské Konzervatoři Jaroslava Ježka, kde se kromě jazzu zajímal také o afro-kubánskou a brazilskou hudbu. Jako mnohostranný kreativní hudebník doprovázel řadu kvalitních zpěváků, v nedávné době Justina Echolse, Sarah Tolarovou a Rominou Capitani.

Kontrabasista Tomáš „Kaštan“ Baroš studoval na Státní konzervatoři v Praze a v roce 2004 obdržel prestižní stipendium na Berklee College of Music v Bostonu. S více než patnáctiletou zkušeností je dnes jedním z nežádanějších českých hráčů na tento nástroj.

Jeho „partnerem v rytmu“ je další Slovák, Bratislavan Majo Ševčík, který vystupoval a nahrával s malými jazzovými skupinami i big bandy po celé Evropě. Společně s Tomášem Barošem spolupracoval s Idou Kelarovou a její kapelou Jazz Famelija a v roce 2008 obdržel od Hudebního fondu Slovenska cenu Jazzman roku.

Nezanedbatelnou roli hraje v kapele saxofonista Jan Fečo, který v rámci projektu Fečo Family vystoupil v Jazzu na Hradě v prosinci 2012 a rychle si získává pověst spolehlivého a originálního muzikanta.

Deborah Davisová navštíví při příležitosti Jazzové KLAUSusury naše hlavní město poprvé. Pověst Prahy jako krásného města, které miluje hudbu, ji přitahuje stejně, jako nás přitahuje umění, které Deborah šíří při svých produkcích po celém světě. Opřete se, uvolněte se, připravte si potlesk... a poslouchejte její příběh.

Tony Emmerson, americký jazzový publicista, žijící v Praze
Pořádá: CzechJazzArt
Partneři: Icom a CSAD
Místo konání: AghaRTA Jazz Centrum