Foto: Ivan Noveský

NAJPONK trio & ANDERS BERGCRANTZ

ANDERS BERGCRANTZ (SWE) • TRUBKA
NAJPONK • PIANO
TARAS VOLOŠČUK • KONTRABAS
MATT FISHWICK (UK) • BICÍ

26. června 2013 • 20.00 h
Autoklub ČR, Opletalova 29, 110 00 Praha 1, Nové město

Dnešní večer bychom mohli nazvat setkáním na vrcholu evropského jazzu, protože oba hlavní protagonisté, pianista Najponk, narozený jako Jan Knop v městečku Gorlovka na Ukrajině, a švédský trumpetista Anders Bergcrantz, interpretují svou hudbu způsobem, který je řadí ke kontinentální špičce.

Najponk, přáteli přezdívaný „Dizzy“ nebo „Ponk“, je tím českým jazzmanem, za kterým zahraniční hudebníci rádi cestují i napříč celou Evropou, aby si s ním zahráli. Ať už se rozjede v některém ze svých sól nebo neobvykle citlivě doprovází jiného instrumentalistu, ať hraje blues nebo bebop, ať hraje sám nebo v kapele, vždy vytváří jedinečnou inspirativní linku a vždy v pravém slova smyslu swinguje. Několikanásobný držitel české hudební ceny Anděl počítá mezi své vzory nejen raného Thelonia Monka, ale také pianisty Elmo Hopea, Reda Garlanda a Oscara Petersona, kytaristu Granta Greena nebo zpěváka Franka Sinatru. Najponk vystupoval na mnoha místech Evropy a nahrával s takovými osobnostmi, jakými je celosvětově uznávaný kontrabasista Jiří Mráz, americký saxofonista Dave Liebman, polský saxofonista Piotr Baron a jeho dnešní host a spoluhráč Anders Bergcrantz.

Ten se v Evropě již prosadil jako jeden z nejvýraznějších hráčů na trubku a vysloužil si uznání nejen jako laureát všech existujících švédských jazzových cen, ale i jako nenapodobitelný sólista mnoha prestižních koncertů, včetně úspěšného vystoupení v samotné Carnegie Hall. Stejně jako jeho americký hudební kolega trumpetista Wynton Marsalis, vyniká i Bergcrantz v mnoha hudebních oblastech, a dokazuje to např. spoluprací se svou krajankou, hudební skladatelkou Annou-Lenou Laurinovou. Andersovo zatím poslední album je vlastně zpracováním její orchestrální skladby „The Painter“, ve které září jako hlavní sólista. Seznam světových jazzmanů, kteří jeho talent vyhledali, je impozantní: dlouholetý spoluhráč Oscara Petersona, americký bubeník Ed Thigpen, saxofonista a jazzový inovátor, v Čechách dobře známý Benny Golson, ale také The Lionel Hampton All-Star Big Band.

Díky svému vstřícnému projevu má Anders po světě mnoho fanoušků a je pravděpodobné, že po dnešním koncertu k nim přibudou další.

Protagonisté dnešního večera budou více než zdatně podpořeni rytmickou sekcí Najponk Tria. Kontrabasista Taras Voluščuk se stejně jako Najponk narodil na Ukrajině. Dlouholetá spolupráce těchto dvou hudebníků dozrála až téměř k intuitivnímu hráčskému porozumění. Mezinárodní sestavu doplňuje britský hráč na bicí Matt Fishwick, rodák z Manchesteru a jeden z předních bubeníků londýnské scény, který hrál na významných londýnských a newyorských podiích s celou plejádou britských hudebníků, i se světovými jazzmany: americkým basistou a dlouholetým spoluhráčem Sonnyho Rollinse Bobem Cranshawem, legendárním pianistou Cedarem Waltonem nebo hvězdou vokální scény Američankou Anitou O’Dayovou.

Dnešní koncert slibuje zážitek, na který se nezapomíná. V duchu názvu slavného jazzového standardu Dukea Ellingtona „It Don’t Mean a Thing, If It Ain’t Got That Swing“ můžeme očekávat večer plný autentického a nefalšovaného jazzu.

Siegfried Mortkowitz
americký jazzový publicista žijící v Praze

Pořádá: CzechJazzArt
Partneři: Icom a CSAD
Místo konání: AghaRTA Jazz Centrum