LEW TABACKIN (USA) & Emil Viklický trio
LEW TABACKIN | • TENOR SAX, FLÉTNA |
EMIL VIKLICKÝ | • PIANO |
PETR DVORSKÝ | • KONTRABAS |
TOMÁŠ HOBZEK | • BICÍ |
23. května 2013 • 20.00 h
Autoklub ČR, Opletalova 29, 110 00 Praha 1, Nové město
Úvodní koncert cyklu volně navazuje na vystoupení Lew Tabackina v koncertní sérii Jazz na Hradě v roce 2009, kdy tento významný americký tenorsaxofonista na pozvání tehdejšího prezidenta republiky představil sebe a své italské spoluhráče v Nové galerii a záznam z jeho koncertu na CD pod názvem Lew Tabackin Quartet se stal jednou z nejlépe prodávaných desek hradní jazzové edice.
Lewis „Lew“ Tabackin (26. 3. 1940, Filadelfie, USA), flétnista a tenorsaxofonista, jehož dědeček přijel do Ameriky z Ukrajiny, patří již od sedmdesátých let k výrazným osobnostem světové jazzové scény, což dokládá také jeho působení v řadě „all-stars“ sestav, například v New York Jazz Giants nebo v Carnegie Hall Jazz Band.
„Lew“ absolvoval ve dvaadvaceti letech konzervatoř a po vojenské službě začal hrát v předních big bandech swingového i moderního zaměření, včetně orchestru Thada Jonese a Mela Lewise. Prosadil se také v kapelách Maynarda Fergusona, Joe Hendersona či Clarka Terryho a současně působil v malých kombech s celou plejádou předních osobností americké hudební scény, včetně Donalda Byrda, Elvina Jonese nebo Attily Zollera. Uvedl se také v Evropě, kde byl sólistou Dánského rozhlasového orchestru a působil v hamburských jazzových dílnách. Ke konci šedesátých let začal hrát s Toshiko Akiyoshi, japonskou pianistkou a aranžérkou žijící v USA, s níž se v roce 1969 oženil. V období 1970-71 oba absolvovali dlouhé turné po Japonsku a v roce 1972 se přestěhovali do Los Angeles. Tam založili vlastní orchestr s názvem Toshiko Akiyoshi & Lew Tabackin Big Band, který se stal jedním z nejuznávanějších těles sedmdesátých let a několikrát vyhrál ankety předních jazzových časopisů včetně prestižního magazínu Down Beat a získal mnoho nominací na cenu Grammy.
Hraje-li Tabackin na tenorsaxofon, přiznává se ke svému vzoru Sonnymu Rollinsovi, ale také ke starším tenorsaxofonistům, k Lesteru Youngovi nebo Colemanu Hawkinsovi, a stylově navazuje na pozdější bopové tendence, zejména na hard bop. Při hře na flétnu uplatňuje i některé odvážnější postupy a pod vlivem Akiyoshi se nebrání ani inspiracím z japonské hudby. Ozvěnu asijských podnětů rozezněl i na skvělém albu Rites of Pan (1978).
V šedesátých letech začal hrát s trii či kvartety různého obsazení, většinou záměrně bez klavíru, protože nechtěl být ve svých improvizacích vázán žádným harmonickým nástrojem. V tomto duchu pokračuje i v současnosti, například na nahrávkách s Borisem Kozlovem (nar. 1967 v Moskvě, kontrabas) a Markem Taylorem (nar. 1962 v Londýně, bicí), se kterými natočil v roce 2002 album Tanuki´s Night Out a v roce 2008 album Live in Paris. S pianisty vystupuje Tabackin jen výjimečně, ale ve své diskografii má několik nahrávek i s nimi. Např. s Benny Greenem nahrál výborné CD I‘ll Be Seeing You (1992) a se svým dávným spoluhráčem Donem Friedmanem podobně pronikavé CD Tenority (1996).
Dnešní protagonista hraje v současnosti i nadále s kapelou Toshiko Akiyoshi Jazz Orchestra Featuring Lew Tabackin, se kterou na přelomu dubna a května vystoupil v Tokiu. V New Yorku hrává v triu s Kozlovem a Taylorem, v Evropě pak v různých příležitostných seskupeních, a to zejména s italskými a francouzskými hudebníky.
Premiérou pro jeho spoluhráče a také pro nás všechny bude Tabackinův dnešní koncert s českými jazzmany. Zahraje nám v kvartetu s jazzovým světem protřelým pianistou Emilem Viklickým a prestižní tuzemskou rytmikou, kterou tvoří kontrabasista Petr Dvorský a bubeník Tomáš Hobzek.
Vladimír Kouřil Další koncert >>